Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 10 lutego 2013 11:42

Trochę teorii.

 

  Kanał alfa ---z ang. alpha channel---  w grafice komputerowej jest kanałem, który definiuje przezroczyste obszary grafiki. Jest on zapisywany dodatkowo wewnątrz grafiki razem z trzema wartościami barw składowych RGB.

  Wartość zerowa oznacza całkowitą przezroczystość, zaś maksymalna - pełne zabarwienie.

  Obraz w formacie JPG w programie do obróbki grafiki (z obsługą kanałów), będzie on zawierał jedną warstwę - tło. Warstwa ta nie będzie miała kanału alfa. Kanał alfa warstwy można w takim programie dodać. Przy czym należy pamiętać że nie wszystkie formaty plików graficznych po zapisaniu są w stanie przechować informacje o kanale alfa. Przykładem popularnego formatu graficznego obsługującego przezroczystość alfa jest format PNG. Po dodaniu kanału alfa można usunąć warstwę tła lub stworzyć przejście tonalne z koloru do przezroczystości i zapisać tak utworzoną grafikę w odpowiednim formacie graficznym. Jeśli grafika jest prosta zobacz ten przykład.

 Kanał alfa to także miejsce służące do przechowywania masek. Każda maska może być zapisana do oddzielnego kanału alfa i użyta powtórnie, bez ponownego jej tworzenia.

 Kanał alfa ma postać 8 bitową czyli przechowuje informacje w odcieniach szarości (czarny kolor to całkowita nieprzezroczystość obszaru a biały całkowita przezroczystość, pośrednie odcienie definiują półprzezroczystości).

Uwaga:
Kanały alfa z maskami są zapisywane przez GIMPa tylko w formacie gimpowym czyli xcf.

Zstosowanie kanału alfa.

 Ze względu na duże zainteresowanie czytelników dział będzie systematycznie uzupełniany i opisany.

 
Copyright © 2024 GIMP od podstaw. Kurs.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.