Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
 Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 10 lipca 2011 14:08

 

  Narzędzia pomocnicze.

 

Do narzędzi pomocniczych można zaliczyć:  

  1. Prowadnice.
  2. Lupa.
  3. Miarka.
  4. Przesuwanie.

 

 

Prowadnice i linijki.

  Aby dodać prowadnice należy kursorem myszki najechać na linijke pionową lub poziomą, (podstawy rys.2.) przycisnąć i trzymając lewy przycisk myszki przeciągnąć prowadnica we właściwe miejsce wybrane przez Ciebie. Jeśli wybierzesz narzędzie Przesunięcie z_przesunicie z przybornika to będziesz mógł przesunąć wybraną prowadnice w nowe miejsce na swoim projekcie. W czasie dodawania, przesuwania lub usuwania prowadnic będą się pojawiały stosowne komunikaty.
Prowadnice można dodać również wchodząc w zakładke Okno Prowadnice → opcje te pozwalają na dodanie prowadnicy w wybranym miejscu, usunięcie wszystkich prowadnic oraz dodanie prowadnic na podstawie zaznaczenia. Widoczność prowadnic możesz włączyć i wyłączyć  zakładka WidokWyświetl prowadnice, lub skrótem Ctrl+Shift+T. Prowadnic nie można obracać.

 

  Lupa.

  Lupa z_lupa służy do powiększania lub zmniejszania podglądu na jakim pracujemy.
Zamiast wybierać lupę z przybornika, można powiększać i pomniejszać podgląd za pomocą klawiszy Plus i Minus a klawiszem z cyfrą 1 otrzymujemy powiększenie równe 100%. Wielkość obrazu wyświetlanego na ekranie można zmieniać zobacz podstawy rys. 2.

 Skróty klawiszowe: 
1 - widok w skali 1:1,
+ - powiększenie widoku,
– - pomniejszenie widoku,
Ctrl+E - dostosowanie wielkości okna do bieżącego widoku.
  Szybkie powiększenie i pomniejszenie widoku umożliwia także myszka, w zależności od przycisków jakie dysponujemy na myszce, z przytrzymanym przyciskiem Shift lub Ctrl powoduje ona powiększanie oraz pomniejszanie widoku obrazu.
  Wszystkie opcje dotyczące sterowania widokiem obrazu znajdziesz w zakładce widok. Pamiętaj, że zmiana powiększenia widoku nie modyfikuje obrazu. Jeśli zapiszesz powiększony obraz, to zapisany plik będzie identyczny jak otworzony oryginał.

 

  Miarka.

   Miarka  z_miarka służy do pomiaru odległości pomiędzy wybranymi punktami, oraz pozwala na zmierzenie kąta.
Wartości są wyświetlane na pasku stanu okiena edycyjnego.

 

  Przesuwanie.

  Narzędzie z_przesunicie to służy do przesuwania wybranej warstwy, zaznaczenia i innych obiektów oraz do dodania, usunięcia i przesuwania prowadnic.

Przesuwanie prowadnic.
Przesuwanie zaznaczeń.
Przesuwanie warstw.

Zapraszam do narzędzi zaznaczeń.

 

 
Copyright © 2020 GIMP od podstaw. Kurs.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.