Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 10 lipca 2011 14:08

 

  Narzędzia pomocnicze.

 

Do narzędzi pomocniczych można zaliczyć:  

  1. Prowadnice.
  2. Lupa.
  3. Miarka.
  4. Przesuwanie.

 

 

Prowadnice i linijki.

  Aby dodać prowadnice należy kursorem myszki najechać na linijke pionową lub poziomą, (podstawy rys.2.) przycisnąć i trzymając lewy przycisk myszki przeciągnąć prowadnica we właściwe miejsce wybrane przez Ciebie. Jeśli wybierzesz narzędzie Przesunięcie z_przesunicie z przybornika to będziesz mógł przesunąć wybraną prowadnice w nowe miejsce na swoim projekcie. W czasie dodawania, przesuwania lub usuwania prowadnic będą się pojawiały stosowne komunikaty.
Prowadnice można dodać również wchodząc w zakładke Okno Prowadnice → opcje te pozwalają na dodanie prowadnicy w wybranym miejscu, usunięcie wszystkich prowadnic oraz dodanie prowadnic na podstawie zaznaczenia. Widoczność prowadnic możesz włączyć i wyłączyć  zakładka WidokWyświetl prowadnice, lub skrótem Ctrl+Shift+T. Prowadnic nie można obracać.

 

  Lupa.

  Lupa z_lupa służy do powiększania lub zmniejszania podglądu na jakim pracujemy.
Zamiast wybierać lupę z przybornika, można powiększać i pomniejszać podgląd za pomocą klawiszy Plus i Minus a klawiszem z cyfrą 1 otrzymujemy powiększenie równe 100%. Wielkość obrazu wyświetlanego na ekranie można zmieniać zobacz podstawy rys. 2.

 Skróty klawiszowe: 
1 - widok w skali 1:1,
+ - powiększenie widoku,
– - pomniejszenie widoku,
Ctrl+E - dostosowanie wielkości okna do bieżącego widoku.
  Szybkie powiększenie i pomniejszenie widoku umożliwia także myszka, w zależności od przycisków jakie dysponujemy na myszce, z przytrzymanym przyciskiem Shift lub Ctrl powoduje ona powiększanie oraz pomniejszanie widoku obrazu.
  Wszystkie opcje dotyczące sterowania widokiem obrazu znajdziesz w zakładce widok. Pamiętaj, że zmiana powiększenia widoku nie modyfikuje obrazu. Jeśli zapiszesz powiększony obraz, to zapisany plik będzie identyczny jak otworzony oryginał.

 

  Miarka.

   Miarka  z_miarka służy do pomiaru odległości pomiędzy wybranymi punktami, oraz pozwala na zmierzenie kąta.
Wartości są wyświetlane na pasku stanu okiena edycyjnego.

 

  Przesuwanie.

  Narzędzie z_przesunicie to służy do przesuwania wybranej warstwy, zaznaczenia i innych obiektów oraz do dodania, usunięcia i przesuwania prowadnic.

Przesuwanie prowadnic.
Przesuwanie zaznaczeń.
Przesuwanie warstw.

Zapraszam do narzędzi zaznaczeń.

 

 
Copyright © 2024 GIMP od podstaw. Kurs.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.