Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 12 lipca 2011 17:27

 

  Narzędzia wycinania.

 

  Zmiana rozmiaru zdjęcia można przeprowadzić przez:

  1. Skalowanie.
  2. Kadrowanie.
  3. Gilotywanie.

  Skalowanie.

  Narzędzie z_skalowanie to skaluje warstwe, zaznaczenie, ścieżke służy do zmiany rozmiarów obrazu. Narzędzie skaluj możesz uruchomić z przybornika lub z zakładki Obraz → Skaluj obraz..

  Należy zwrócić uwagę na spinacz łączący wartości Szerokość i Wysokość który wymusza zachowanie proporcji. Można go wyłączyć, wtedy będziesz mógł przeskalować obraz do dowolnych wymiarów. Odbędzie się to jednak kosztem proporcji obrazu.

W celu przeskalowania należy:

  1. wybierz narzędzie do skalowania z_skalowanie,
  2. kliknij w obraz,
  3. ukarze się okno dialogowe,
  4. wprowadź nowe wymiary obrazu,
  5. zatwierdź przyciskiem Przeskaluj,

  Można również przeskalować za pomocą myszki, przeciągając białe kwadraty widoczne na rys. 1. Narożne kwadraty po przeciągnięciu zachowują proporcje zdjęcia.

jabko5

rys. 1 Skalowanie.

  Po przeskalowaniu zdjęcia do rozmiarów większych lub mniejszych można dopasować rozmiary płótna do warstwy poprzez zakładke ObrazDopasuj płótno do warstw. Wypróbuj równierz opcje z zakładki WarstwaDopasuj wymiary warstw do odrazu. Zobacz jaka jest różnica między jedną opcją a drugą.

  Jeśli Twoja praca składa się z kilku warstw skalowanie przebiega tylko na warstwie aktualnie podświetlonej na której pracujesz inne warstwy nie są skalowane.

 

  Kadrowanie.

  Narzędzie skalpel z_skalpel służy do kadrowania aktualnie edytowanego obrazka, kadrowanie można przeprowadzić na jednej, na której aktualnie pracujesz lub na wszystkich warstwach, kadrowaniu podlegają zaznaczenia. Po wykonaniu kadrowania wymiary wszystkich warstw lub warstwy na której pracujesz oraz zaznaczenie zostaną przycięte do wykadrowanego fragmentu.

Na przykładzie zdjęcia  rys.1 możesz wykadrować jabłko.

jabko11                  jabko12

rys.1. Jabłko.                                     rys.2. Zaznaczenie kadrowanego jabłka.

  Wybierz narzędzie do kadrowania z_skalpel i metodą ciągnij i puść zaznacz jabłko rys. 2. Klikamy w obszar, który ma zostać wykadrowany  i otrzymasz przycięty fragment zdjęcia rys. 3. Używając najpierw myszki a następnie przycisku Ctrl lub Shift lub obu naraz  przeczytaj podstawy (uwaga), możesz zmieniać rozmiar kadrowanego obiektu. Po najechaniu myszką na jabłko rys. 2 kadrowane zaznaczenie możesz przesuwać, przemieszczanie podawane w pikselach widoczne w oknie Opcje narzędzia.

jabko2

 

 

 

rys. 3. Wykadrowane jabłko.

 

jabko_narzdzia

 

 

  W oknie Opcje narzędzia możesz zmieniać położenie i rozmiar kadrowanego obiektu, po odznaczeniu np. Tylko bieżąca warstwa będziesz mógł wykadrować tylko warstwe na której aktualnie pracujesz, następnie w zakładce warstwy zmieniasz rozmiar kadrowanej warstwy dopasowując do własnych potrzeb, lub po odznaczeniu Wszystkie warstwy kadrowaniu podlegają wszystkie warstwy.

 

 

 

 

 

 

rys. 4. Opcje narzędzia - kadrowanie.

 

 

  Gilotynowanie.

  Aby korzystać z narzędzia gilotynowania najpierw dodaj prowadnice a następnie otwórz zakładke Obraz → Przekształcenie Gilotynowanie. Gilotynowanie polega na pocięciu zdjęcia wzdłuż prowadnic. Rys. 1 przedstawia dwie prowadnice, trzy warstwy o różnym kryciu oraz zaznaczenie. Po zastosowaniu cięcia (gilotynowania) wycięte zostaną cztery niezależne zdjęcia o rozmiarach zadecydowanych przez położenie prowadnic rys. 2. Gilotynowaniu podlegają wszytkie warstwy zarówno te widoczne jak i te niewidoczne oraz zaznaczenia.

jabko3        jabko4

rys.1. Przed gilotynowaniem.               rys.2. Po gilotynowaniu.

  Indeks nazw.

 
Copyright © 2024 GIMP od podstaw. Kurs.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.