Ścieżki
Narzędzie ścieżek może mieć wiele zastosowań (tworzenie obrysów, czy skomplikowanych lini, a także przydaje się w tworzeniu selekcji i szparowaniu).
Pamiętaj, że GIMP zapisuje ścieżki tylko w plikach w formacie xcf (gdy plik zapiszesz w innym formacie to niestety stracisz wszystkie ścieżki). Można zapisywać prace w dwóch formatach, wtedy zawsze jest możliwość wrócić do ścieżek, warstw czy prowadnic, które podczas zapisu w formacie png zawsze są bezpowrotnie tracone.
Zaznacz w przyborniku narzędzie ścieżki następnie rysuj, poprzez dodawanie nowych węzłów. Każde kliknięcie myszką dodaje nowy węzeł. Nowe węzły można dodać na początku i na końcu każdej ścieżki białe węzły rys. 1.
rys.1.Trzy węzły i dwie ścieżki. rys. 2. Przesunięcie węzłów i ścieżki
Na rys. 1 są widoczne trzy węzły, które można przesiągać w dowolnych kierunkach tak jak widać na rys. 2. Każdą ścieżke między węzłami można przeciągać w dowolnym kierunku. Każdy kwadrat widoczny na rys. 2 modyfikuje odpowiednią długość ścieżki. Aby dodać kwadraty należy trochę przeciągnąć ścieżke, pokażą się dwa kwadraty z dwóch węzłów modyfikowanej ścieżki. Przytrzymując lewy przycisk myszki na kwadracie modyfikujesz odpowiednią długość ścieżki między węzłami.
Na rys. 1. są widoczne trzy węzły i dwie ścieżki, co zrobić aby dodać następny węzeł na ścieżce: należy, trzymając wciśnięty klawisz Ctrl kliknąć lewym przyciskiem myszy na ścieżce na której chcesz dodać węzeł rys. 3. Węzeł z kwadratami zostaje dodany - białe punkty. Ścieżke z węzłem i kwadratami można również modyfikować jak na rys. 3.
rys. 3. Dodanie węzła na ścieżce. rys. 4. Usunięte węzły.
Aby usunąć węzeł ze ścieżki należy, trzymając wciśnięte klawisze Ctrl i Shift kliknąć lewym klawiszem myszy na węzeł który chcesz usunąć rys. 4.
Przytrzymując klawisz Shift i klikając lewym klawiszem myszki na węzły które stają się białe możesz przesuwać całe ścieżki rys. 5. W ten sposób możesz przesuwać część lub wszystkie ścieżki i węzły.
rys. 5. Przesunięcie węzłów i ścieżek. rys. 6. Zaznaczenie ze ścieżki.
Klikając dwukrotnie na narzędzie ścieżki otwiera się okno - Opcje narzędzia - w którym to oknie klikasz na - Zaznaczenie ze ścieżki, ścieżka zostaje zamieniona na zaznaczenie rys. 6. możesz wypełnić kolorem, gradientem, deseniem. Jeśli naciśniesz opcje Rysuj wzdłuż ścieżki możesz obrysować ścieżke dostępnym narzędziem rysowniczym w dowolnym kolorze i szerokości rys. 7.
rys. 7. Rysuj wzdłuż ścieżki.
Aby wrócić do ścieżek nie tracąc pracy wchodzimy w zakładke Zaznaczenie - i naciskasz - Przekształć w ścieżke.
Obrysowując obiekt na zdjęciu, należy połączyć początek i koniec ścieżki, w tym celu w oknie Opcje narzędzia zaznaczamy Edycja i łączymy ścieżke.
Ścieżki świetnie nadają się do pomocy w szparowaniu (wycinaniu) jakiegoś obiektu z tła — dotyczy to obiektów o dość prostych kształtach, do wycinania włosów, należy użyć innych narzędzi do maskowania.
Ze zdjęcia trzeba wyciąć jabłko..
rys. 8. Jabłko. rys. 9. Ścieżka na jabłce.
Wybierz i rysuj ścieżkę wzdłuż krawędzi jabłka rys. 9.
rys. 10. Pływająca selekcja. rys. 11. Wklejona nowa warstwa.
Gdy obiekt jest obrysowany a ścieżka ma pożądany kształt, to należy ją zmienić w selekcję. Ze ścieżki tworzy się tzw. pływającą selekcję rys. 10. Należy teraz metodą Skopiuj → Wklej jako → Nowa warstwa, powinieneś zobaczyć drugie jabłko na nowej warstwie rys. 11. W oknie warstwy rys. 12 odznaczasz warstwe Tło, następnie rezygnujesz z zaznaczeń i wypełniasz kolorem tła lub innym dowolnym który Tobie odpowiada. Teraz odznacz warstwe o nazwie Schowek i możesz z tak wyszparowanym jabłkiem zrobić co chcesz rys. 13. Pamiętaj o zapisie swojej pracy i tak w formacie xcf — zapiszesz wszystkie zaznaczenia, warstwy, prowadnice a w formacie png musisz połączyć warstwy tracąc zaznaczenia, prowadnice i warstwy następnie zapisać.
rys. 12. Warstwy. rys. 13. Wycięte jabłko.
Indeks nazw.
|