This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
 Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 12 lipca 2011 16:40

 

  Ścieżki

  Narzędzie ścieżek z_cieki może mieć wiele zastosowań (tworzenie obrysów, czy skomplikowanych lini, a także przydaje się w tworzeniu selekcji i szparowaniu).

Pamiętaj, że GIMP zapisuje ścieżki tylko w plikach w formacie xcf (gdy plik zapiszesz w innym formacie to niestety stracisz wszystkie ścieżki). Można zapisywać prace w dwóch formatach, wtedy zawsze jest możliwość wrócić do ścieżek, warstw czy prowadnic, które podczas zapisu w formacie png zawsze są bezpowrotnie tracone.

Zaznacz w przyborniku narzędzie ścieżki z_cieki następnie rysuj, poprzez dodawanie nowych węzłów. Każde kliknięcie myszką dodaje nowy węzeł. Nowe węzły można dodać na początku i na końcu każdej ścieżki białe węzły rys. 1.

   cieka01               cieka02

    rys.1.Trzy węzły i dwie ścieżki.                          rys. 2. Przesunięcie węzłów i ścieżki

  Na rys. 1 są widoczne trzy węzły, które można przesiągać w dowolnych kierunkach tak jak widać na rys. 2. Każdą ścieżke między węzłami można przeciągać w dowolnym kierunku. Każdy kwadrat widoczny na rys. 2 modyfikuje odpowiednią długość ścieżki. Aby dodać kwadraty należy trochę przeciągnąć ścieżke, pokażą się dwa kwadraty z dwóch węzłów modyfikowanej ścieżki. Przytrzymując lewy przycisk myszki na kwadracie modyfikujesz odpowiednią długość ścieżki między węzłami.

  Na rys. 1. są widoczne trzy węzły i dwie ścieżki, co zrobić aby dodać następny węzeł na ścieżce: należy, trzymając wciśnięty klawisz Ctrl kliknąć lewym przyciskiem myszy na ścieżce na której chcesz dodać węzeł rys. 3. Węzeł z kwadratami zostaje dodany - białe punkty. Ścieżke z węzłem i kwadratami można również modyfikować jak na  rys. 3.

    cieka03            cieka04

    rys. 3. Dodanie węzła na ścieżce.                      rys. 4. Usunięte węzły.

Aby usunąć węzeł ze ścieżki należy, trzymając wciśnięte klawisze Ctrl i Shift kliknąć lewym klawiszem myszy na węzeł który chcesz usunąć rys. 4.

Przytrzymując klawisz Shift i klikając lewym klawiszem myszki na węzły które stają się białe możesz przesuwać całe ścieżki rys. 5. W ten sposób możesz przesuwać część lub wszystkie ścieżki i węzły.

   cieka05           cieka06

   rys. 5. Przesunięcie węzłów i ścieżek.                rys. 6. Zaznaczenie ze ścieżki.

Klikając dwukrotnie na narzędzie ścieżki otwiera się okno - Opcje narzędzia - w którym to oknie klikasz na - Zaznaczenie ze ścieżki, ścieżka zostaje zamieniona na zaznaczenie rys. 6. możesz wypełnić kolorem, gradientem, deseniem. Jeśli naciśniesz opcje Rysuj wzdłuż ścieżki możesz obrysować ścieżke dostępnym narzędziem rysowniczym w dowolnym kolorze i szerokości rys. 7.

   cieka07

    rys. 7. Rysuj wzdłuż ścieżki.

Aby wrócić do ścieżek nie tracąc pracy wchodzimy w zakładke Zaznaczenie - i naciskasz - Przekształć w ścieżke.

 Obrysowując obiekt na zdjęciu, należy połączyć początek i koniec ścieżki, w tym celu w oknie Opcje narzędzia zaznaczamy Edycja i łączymy ścieżke.

Ścieżki świetnie nadają się do pomocy w szparowaniu (wycinaniu) jakiegoś obiektu z tła — dotyczy to obiektów o dość prostych kształtach, do wycinania  włosów, należy użyć innych narzędzi do maskowania.

Ze zdjęcia trzeba wyciąć jabłko..

  jabko7             jabko13

   rys. 8. Jabłko.                              rys. 9. Ścieżka na jabłce.

Wybierz i rysuj ścieżkę wzdłuż krawędzi jabłka rys. 9.

  jabko14          jabko15

   rys. 10. Pływająca selekcja.          rys. 11. Wklejona nowa warstwa.

Gdy obiekt jest obrysowany a ścieżka ma pożądany kształt, to należy ją zmienić w selekcję. Ze ścieżki tworzy się tzw. pływającą selekcję rys. 10. Należy teraz metodą SkopiujWklej jakoNowa warstwa, powinieneś zobaczyć drugie jabłko na nowej warstwie rys. 11. W oknie warstwy rys. 12 odznaczasz warstwe Tło, następnie rezygnujesz z zaznaczeń i wypełniasz kolorem tła lub innym dowolnym który Tobie odpowiada. Teraz odznacz warstwe o nazwie Schowek i możesz z tak wyszparowanym jabłkiem zrobić co chcesz rys. 13. Pamiętaj o zapisie swojej pracy i tak w formacie xcf — zapiszesz wszystkie zaznaczenia, warstwy, prowadnice a w formacie png musisz połączyć warstwy tracąc zaznaczenia, prowadnice i warstwy następnie zapisać.

  jabkowarstwy                jabko16

   rys. 12. Warstwy.                                      rys. 13. Wycięte jabłko.

  Indeks nazw.

 
Copyright © 2020 GIMP od podstaw. Kurs.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.