Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 12 lipca 2011 16:40

 

  Ścieżki

  Narzędzie ścieżek z_cieki może mieć wiele zastosowań (tworzenie obrysów, czy skomplikowanych lini, a także przydaje się w tworzeniu selekcji i szparowaniu).

Pamiętaj, że GIMP zapisuje ścieżki tylko w plikach w formacie xcf (gdy plik zapiszesz w innym formacie to niestety stracisz wszystkie ścieżki). Można zapisywać prace w dwóch formatach, wtedy zawsze jest możliwość wrócić do ścieżek, warstw czy prowadnic, które podczas zapisu w formacie png zawsze są bezpowrotnie tracone.

Zaznacz w przyborniku narzędzie ścieżki z_cieki następnie rysuj, poprzez dodawanie nowych węzłów. Każde kliknięcie myszką dodaje nowy węzeł. Nowe węzły można dodać na początku i na końcu każdej ścieżki białe węzły rys. 1.

   cieka01               cieka02

    rys.1.Trzy węzły i dwie ścieżki.                          rys. 2. Przesunięcie węzłów i ścieżki

  Na rys. 1 są widoczne trzy węzły, które można przesiągać w dowolnych kierunkach tak jak widać na rys. 2. Każdą ścieżke między węzłami można przeciągać w dowolnym kierunku. Każdy kwadrat widoczny na rys. 2 modyfikuje odpowiednią długość ścieżki. Aby dodać kwadraty należy trochę przeciągnąć ścieżke, pokażą się dwa kwadraty z dwóch węzłów modyfikowanej ścieżki. Przytrzymując lewy przycisk myszki na kwadracie modyfikujesz odpowiednią długość ścieżki między węzłami.

  Na rys. 1. są widoczne trzy węzły i dwie ścieżki, co zrobić aby dodać następny węzeł na ścieżce: należy, trzymając wciśnięty klawisz Ctrl kliknąć lewym przyciskiem myszy na ścieżce na której chcesz dodać węzeł rys. 3. Węzeł z kwadratami zostaje dodany - białe punkty. Ścieżke z węzłem i kwadratami można również modyfikować jak na  rys. 3.

    cieka03            cieka04

    rys. 3. Dodanie węzła na ścieżce.                      rys. 4. Usunięte węzły.

Aby usunąć węzeł ze ścieżki należy, trzymając wciśnięte klawisze Ctrl i Shift kliknąć lewym klawiszem myszy na węzeł który chcesz usunąć rys. 4.

Przytrzymując klawisz Shift i klikając lewym klawiszem myszki na węzły które stają się białe możesz przesuwać całe ścieżki rys. 5. W ten sposób możesz przesuwać część lub wszystkie ścieżki i węzły.

   cieka05           cieka06

   rys. 5. Przesunięcie węzłów i ścieżek.                rys. 6. Zaznaczenie ze ścieżki.

Klikając dwukrotnie na narzędzie ścieżki otwiera się okno - Opcje narzędzia - w którym to oknie klikasz na - Zaznaczenie ze ścieżki, ścieżka zostaje zamieniona na zaznaczenie rys. 6. możesz wypełnić kolorem, gradientem, deseniem. Jeśli naciśniesz opcje Rysuj wzdłuż ścieżki możesz obrysować ścieżke dostępnym narzędziem rysowniczym w dowolnym kolorze i szerokości rys. 7.

   cieka07

    rys. 7. Rysuj wzdłuż ścieżki.

Aby wrócić do ścieżek nie tracąc pracy wchodzimy w zakładke Zaznaczenie - i naciskasz - Przekształć w ścieżke.

 Obrysowując obiekt na zdjęciu, należy połączyć początek i koniec ścieżki, w tym celu w oknie Opcje narzędzia zaznaczamy Edycja i łączymy ścieżke.

Ścieżki świetnie nadają się do pomocy w szparowaniu (wycinaniu) jakiegoś obiektu z tła — dotyczy to obiektów o dość prostych kształtach, do wycinania  włosów, należy użyć innych narzędzi do maskowania.

Ze zdjęcia trzeba wyciąć jabłko..

  jabko7             jabko13

   rys. 8. Jabłko.                              rys. 9. Ścieżka na jabłce.

Wybierz i rysuj ścieżkę wzdłuż krawędzi jabłka rys. 9.

  jabko14          jabko15

   rys. 10. Pływająca selekcja.          rys. 11. Wklejona nowa warstwa.

Gdy obiekt jest obrysowany a ścieżka ma pożądany kształt, to należy ją zmienić w selekcję. Ze ścieżki tworzy się tzw. pływającą selekcję rys. 10. Należy teraz metodą SkopiujWklej jakoNowa warstwa, powinieneś zobaczyć drugie jabłko na nowej warstwie rys. 11. W oknie warstwy rys. 12 odznaczasz warstwe Tło, następnie rezygnujesz z zaznaczeń i wypełniasz kolorem tła lub innym dowolnym który Tobie odpowiada. Teraz odznacz warstwe o nazwie Schowek i możesz z tak wyszparowanym jabłkiem zrobić co chcesz rys. 13. Pamiętaj o zapisie swojej pracy i tak w formacie xcf — zapiszesz wszystkie zaznaczenia, warstwy, prowadnice a w formacie png musisz połączyć warstwy tracąc zaznaczenia, prowadnice i warstwy następnie zapisać.

  jabkowarstwy                jabko16

   rys. 12. Warstwy.                                      rys. 13. Wycięte jabłko.

  Indeks nazw.

 
Copyright © 2024 GIMP od podstaw. Kurs.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.